Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak udělat 1000 kliků za 40 minut (část třetí)

25. 11. 2016 14:44:50
Minulý díl, zdá se, odradil většinu zájemců. Nicméně držím se zásady, že slovo dělá chlapa a v tom dnešním všem zbývajícím popíšu svých 5 milníků na cestě k tisícovce kliků.

Tento článek přímo navazuje na úvodní díl a druhý díl

První milník: Nikdy nepočítat víc než do desíti

Minule jsem se snažil vysvětlit svůj přístup k počítání kliků. Jeho základem je nikdy se neupínat na celkový počet kliků, který mě čeká. A soustředit se jen na počítání od jedné do desíti. Dám přece deset kliků a pak se uvidí. Dám přece deset kliků a pak se uvidí. Dám přece deset kliků a pak se uvidí. Asi nějak tak :) (můžete začít s variantou "ještě jeden klik" pokud je deset příliš)

Samozřejmě nakonec musíte udělat celkový plánovaný počet, ale je potřeba si najít svou cestu jak se tím číslem nenechat deptat.

Kouzlo toho přístupu jsem objevil velmi brzy a myslím, že bylo základem mnoha mých úspěchů nejen při dělání kliků. Souvisí to se schopností přepínat se mezi strategickým a taktickým plánem. Tyhle dvě úrovně se nikdy nesmí vzájemně míchat. Buďto máte odstup a řešíte strategii nebo se ponoříte do akce a veškerá pozornost je na taktice. Jste obojí generál i voják v poli, ale nemůžete být obojím současně.

Druhý milník: Pevná doba tréninku

Tohle poznání bylo jako přidání tryskového motoru namísto vrtule. Hodně dlouhou dobu se mé tréninky prodlužovaly s tím jak jsem přidával víc a víc kliků. Časem takový trénink trval i přes dvě hodiny. A nejspíš bych to prodlužoval pořád dál. Vůbec mě to netrklo. Ta změna přišla náhodou. Když jsem jednou zase tradičně začínal s kliky po letní přestávce, poskládal jsem si svůj první tréninkový playlist.

Pro deset sérií kliků, deset písniček. Vlastně mi to na začátku vůbec nedošlo, ale ty písničky nebyly natahovací a tak, jak jsem přidával kliky, musel jsem je zrychlovat a zkracovat přestávky mezi sériemi, tak aby se vždycky jedna série i s přestávkou vlezla do jedné písničky.

Moje teorie je taková, že dokud jsem mohl s více kliky libovolně prodlužovat přestávky, nebylo tělo vystaveno žádnému tlaku na zvyšování výkonnosti. Teprve při zavedení pevného časového rámce a růstu zátěže, muselo tělo reagovat a zrychlovat svou schopnost regenerace mezi sériemi. Nevědomě jsem začal využívat výhod intervalového tréninku.

Třetí milník: Kliky je nutné dělat celý rok

Asi to nezní nijak převratně, ale tohle poznání mě stálo nejvíc času. Trvalo skoro 4 roky než jsem pochopil, že pokud budu dělat kliky jen od podzimu do jara a přes léto si dám přestávku, tak se budu pořád vracet zpátky na začátek.

Stále jsem měl pocit, že v létě mám tolik aktivit a fyzické práce, že na kliky už nebudu mít energii. Nakonec jsem zjistil, že kliky fungují mnohem líp jako doplněk k pestré ostatní aktivitě než jako aktivita jediná a že energii neberou, ale naopak přidávají a všechno jde tak nějak lépe.

Čtvrtý milník: Další fyzická aktivita

Už jsem to nakousl v předchozím milníku. Kliky fungují lépe když máte i jinou fyzickou zátěž. Tisícovku kliků jsem dorazil v období kdy jsem se pustil do kopání závlahového systému na naší zahradě viz můj minulý blog Óda na kopání jámy. Tehdy jsem objevil kouzlo synergie kopání a dělaní kliků, obojí šlo najednou mnohem snadněji.

Moje přirozená představa, že jedna aktivita omezuje druhou, byla chybná. Ony se perfektně doplňují a jedna posiluje druhou..

Pátý milník: Obrácená pyramida

Už jsem o ní psal v předchozím díle, ale nemůže chybět ve výčtu mých milníků. Teprve po tomhle objevu jsem byl připraven zdolat 1000 kliků. Ve chvíli kdy pevná délka tréninku začne zrychlovat regeneraci vašeho těla je nejvyšší čas nahradit sestupné schéma tréninku obrácenou pyramidou. V první polovině sérií počet kliků klesá, ve druhé polovině začne počet kliků zase růst.

Později jsem si začal přidávat speciální bonus, v úplně poslední sérii zkusím udělat ještě víc kliků než mám v plánu. Prostě po dosažení cíle jedu dál do padnutí. Z nějakého zvláštního důvodu se na tenhle konec vždycky moc těším. Chce to hodně brutální písničku na závěr. Viz můj playlist v předchozím díle.

Následovat bude poslední díl. Příručka přežití. V ní bych chtěl dát dohromady seznam triků, které přijdou na řadu ve chvíli, kdy si myslíte, že jste na konci sil, narazíte na zeď a dál už to nejde.

To je kritická chvíle, která bude pravidelně přicházet. Většina lidí to v té chvíli vzdává. Prostě to nejde.

Je zajímavé, že pokud takový moment překonáte, tak to najednou zase jde, snad i lépe než předtím. Samozřejmě než se přiblížíte k další zdi.

Příští díl čekejte počátkem prosince.

Autor: Lubomír Kamenský | pátek 25.11.2016 14:44 | karma článku: 11.65 | přečteno: 541x


Další články blogera

Lubomír Kamenský

Sobotka vyložil karty na stůl

Premiér Sobotka se pochlapil a na radu svých amerických poradců předvedl své volební trumfy. Pryč je všechno pokrytectví. Sobotka otevřeně přiznává, že úspěšní lidé nikdy nebudou volit ČSSD.

25.2.2017 v 18:21 | Karma článku: 37.80 | Přečteno: 1761 | Diskuse

Lubomír Kamenský

Sjednotitel AntiBabiš

Snaha eliminovat příliš úspěšného Babiše z politiky sjednocuje českou politickou scénu z leva doprava. Společný nepřítel opět zafungoval a ve sněmovně znovu po letech zavládla jednotná fronta politických stran.

20.12.2016 v 9:37 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 657 | Diskuse

Lubomír Kamenský

Sobotka ruce pryč od straníků

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka konečně otevřeně představil své pojetí odpovědnosti sociálního demokrata v politice.

16.12.2016 v 15:52 | Karma článku: 35.46 | Přečteno: 962 | Diskuse

Lubomír Kamenský

Sobotka v pasti a impotentní pravice

Sobotkova levicová mobilizace v očekávání hrozícího volebního debaklu znovuobjevila zapomenuté Špidlovy zdroje. Na druhé straně kopce se pravicová kára mizérie odevzdaně sune dolů tažená jedním kulhavým oslem jménem AntiBabiš.

13.12.2016 v 9:33 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 953 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Luboš Čejka

Pohárová radost z Hané

Bylo to skoro pohádkové. Když v pohádce účinkují tři sourozenci, ať mužského či ženského pohlaví, děj se zpravidla odvíjí následovně.

17.8.2018 v 8:58 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 174 | Diskuse

Daniel Tomáš

UEFA - Mafia?

Tak tedy ani letos nebudeme mít ve fotbalové Lize mistrů dva české zástupce. Pražská Slavia ve včerejším utkání prohrála na hřišti Kyjeva 2:0. Bohužel, výsledek byl značně ovlivněn chybami rozhodčích, což zanechalo na utkání...

15.8.2018 v 12:43 | Karma článku: 25.67 | Přečteno: 676 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ohlédnutí za berlínskou tragédií

Jaký máte pocit, když uděláte chybu? Asi zbytečná otázka. Jak kdo. Pokud nepatříme do nadutého klanu Neomylných, chyby mrzí. Hodně mrzí.

14.8.2018 v 8:05 | Karma článku: 21.18 | Přečteno: 855 | Diskuse

Josef Nožička

ME v atletice – kam se poděla pověstná německá preciznost?

Váznoucí doprava na stadion, příliš dlouhý čas, který museli atleti strávit před startem závodu ve svolavatelně, ne úplně nejlépe sestavený časový harmonogram – na tohle nebyl člověk u Němců dříve zvyklý...

13.8.2018 v 14:20 | Karma článku: 36.57 | Přečteno: 1745 | Diskuse

Lubomír Stejskal

V Berlíně se přepisovala atletická historie

Asi netřeba připomínat – je toho plná televize -, že v těchto dnech se koná na Starém kontinentu velká sportovní premiérová akce: Evropské šampionáty. Několik mistrovství Evropy v jednom termínu a ve 2 zemích.

9.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 618 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 861

Datový analytik a zahradník

Najdete na iDNES.cz